Muokattu 28.10.2018


TAULU 1

Reserviläinen Iisakki Antinpoika (Wijk / Svala), s.14.11.1767. Iisakki Antinpoika (Wijk), hyväksyttiin lokakuun 11. pvä 1788 Porin jalkaväkirykmentin Euran komppanian varamieheksi eli reserviläiseksi Ulvilan varamiesruotuun nro 57, joka oli Vähä-Rauman ja Preiviikin ruotujen numeroiden 113 ja 115 varamiesruotu, tällöin Iisakin pituus oli 5 jalkaa 8 tuumaa. Varamiesluettelossa vielä helmikuussa 1808 paikalla olevana. Pestattu 1808 Preivikin ruotuun nro 116 sotilasnimellä Svala. Osallitui todennäköisesti Suomem sotaaan 1808-09. 1809-1815 Preiviikin Hannulan torppari, 1816-1823 Hannulan renki, 1824-35 itsellinen Preiviikissa, 1836-42 itsellinen Hannulassa.  - Puoliso 11.11.1792 Porin maaseurakunnassa piika Leena (Helena) Pekantytär s. 17.5.1770. Vanhemmat: Pekka Juhonpoika Melander ja Anna Niilontytär, katso Melander-suku, taulu 1. Henkikirjassa 1810 sotilas Iisakki Svala ja vaimo Leena asuivat sotilas Juho Svalan lesken kanssa ilmeisesti ruodun torpassa. Henkirjoissa vuosilta 1815 ja 1820 Iisakki viljatorpparina. Henkikirjassa vuodelta 1825 ja rippikirjoissa 1829-1857 Iisakki mainitaan eläkettä saavana. Iisakki kuoli 1.11.1852 ja Helena 22.10.1855, molemmat Porin msrk Preiviikissä.

Lapset:
(syntyneet Porin msrk. Preiviikissä)

  1. Heikki Helenanpoika, s. 18.11.1789.
  2. Iisakki Iisakinpoika Svala ent. Wijk, s. 25.05.1793.
  3. Kristiina Iisakintytär Wijk,  s. 09.10.1794.
  4. Maria Iisakintytär Wijk,  s. 12.09.1796.
  5. Akseli Iisakinpoika Wijk,  s. 30.08.1798.
  6. Timotheus Iisakinpoika, s. 15.05.1801.
  7. Kristiina Iisakintytär,  s. 02.04.1803.
  8. Taavi Eklund ent. Wijk, s. 10.05.1805, taulu 2.
  9. Johannes Iisakinpoika Svala, s. 10.06.1808.
  10. Loviisa Iisakintytär Svala, s. 16.07.1810.

TAULU 2

Taavi Eklund, merimies, s. 20.4.1805, renkinä Pännäsin Vanha-Kartanossa 1820- , sitten renkinä Kaarluodossa ja Yyterin Huhtalassa sekä Raumankylän Tulosessa vielä 1825. Muutti vuonna 1825 Preiviikin kylään Erkkilään rengiksi, siellä 1826-27. Vuonna 1828 Kyläsaaren Landmetaren rusthollissa renkinä. Muutti Porin kaupunkiin, mainitaan Linnan neljänneksessä no 137 vuosina 1829 ja 1831 renkinä ja merimiehenä. Taavi aloittanut merimiesuransa n. vuonna 1829. Talottomien sivuilla 1832-1835.  hukkui Irlannin rannikolla lokakuussa 1841 (in eng.). - Puoliso 12.9.1830 Porin maaseurakunnassa piika Klaara Aatamintytär, s. 2.12.1805 Porin msrk:n Preiviikissä, tässä patronyymi ei tarkoita isän nimeä vaan avioton lapsi saatettiin usein merkitä Aatamintyttäreksi tai -pojaksi. K. 29.9.1843 Porissa. Äiti Helena Pekantytär s.1.2.1778, k. 3.4.1838, Isä tuntematon.Katso Fahberg-suku, taulu 3. 1816-1823 Klaara mainitaan torpparin tyttärenä ja äiti Bredvikin Arvelan piikana, 1824- äiti ja tytär Bredvikin Arvelan piikoina. Vuonna 18.6.1835 perheeseen syntyi esikoispoika Taavi Juho. Perhe asui vuonna 1835 Porissa Kirkkoneljänneksen kaupunginosassa Kuninkaankadulla tontilla nro 27. Perhettä kohtasi suru, kun pieni Taavi Juho kuoli 27.7.1836 vasta vuoden ikäisenä. Seuraavana kesänä perheeseen syntyi tytär Amanda Maria 21.6.1837. Kolmas lapsi, tytär Matilda syntyi 27.11.1840, jolloin perhe asui Vähä Uusikadun tontilla nro 108 Malminneljänneksen kaupungiosassa. Tällä tontilla asui myös viisi muuta merimiesperhettä ja yksi yksinelävä merimies sekä kolme muuta perhettä yhteensä 35 henkeä. Perhe menetti isänsä haaksirikossa Irlannin rannikolla myrskyssä lokakuun 19-20. välisenä yönä 1841 Kingstonin rannikolla n. 5 mailin päässä Cliftenistä Connemarassa Galwayn piirikunnassa Irlannin länsirannikolla. Aluksen 11 merimiehestä 7 ruumiit ajautuivat rantaan. Vuonna 1843 Klaara menehtyi keuhkotautiin.

Lapset: (syntyneet ja kuolleet Porissa)

  1. Taavi Juho, s. 18.6.1835, k. 27.7.1836.
  2. Amanda Maria, s. 21.6.1837, k. 1.11.1911, taulu 3.
  3. Matilda, s. 27.11.1840, k. 20.8.1881 merimiehentytär ruotuvaivainen naimaton Matilda Eklund 40 vuoden iässä vatsatautiin, ripuliin. Ruotuvaivainen.

TAULU 3

Amanda Maria Taavintytär Eklund, s. 21.6.1837, k. 1.11.1911 Porissa. - Puoliso 26.5.1861 Johan Fredrik Johaninpoika Fagerdahl, s. 8.8.1828 Luvian Arantilassa, k. 24.1.1878 Porin msrk:n Preiviikissä. Vanhemmat Johan Jacobinpoika Fagerdahl ja Maja Stina Henrikintytär. Katso Fagerdahl-suku, taulu 4.


 

Copyright © Jari ja Juha Sinivaara 2001-2018